
| Parameter | Value |
|---|---|
| Load Regulation | 17 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Output Current | 150 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Voltage | 3.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Min Input Voltage | 1.4 V |
| Dropout Voltage | 430 mV |
| Quiescent Current | 600 nA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 1667
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58819
Ext.Price$0.58819
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58819 | $0.58819 |
| 10 | $0.35480 | $3.54800 |
| 50 | $0.28137 | $14.06850 |
| 100 | $0.22314 | $22.31400 |
| 500 | $0.16671 | $83.35500 |
| 1000 | $0.12054 | $120.54000 |
| 3000 | $0.10772 | $323.16000 |
| 5000 | $0.10344 | $517.20000 |
